Copyright 2024 - Nad Drzewiczką 2016

Atrakcje regionu Drzewiczki i Pilicy

52861

NIEZNAMIEROWICE wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Rusinów.
Początki miejscowości sięgają czasów kultury łużyckiej. Znajdował się tu gród obronny na niewielkim wzniesieniu otoczonym przez wody rzeki Drzewiczki. W 1028 r. król Mieszko II uczynił Nieznamierowice wsią królewską oraz założył tu wspólnotę rodową Znamierowskich, nadając wsi jednocześnie nazwę "Znamierowice". Od końca XV w. Znamierowice posiadały prawa miejskie. Od tego również czasu miejscowość nosi nazwę Nieznamierowice. Wieś utraciła prawa miejskie w 1720 r. Pod koniec XVIII w. Urszula Dembińska starościna wolbromska zakupiła dobra nieznamierowickie od rodziny Krzeczkowskich. Od pierwszego stycznia 1954 roku powołano Gromadzką Radę Narodową, w skład której wchodziły następujące wsie: Nieznamierowice, Wola Gałecka, Kolonia Janki. Liczba ludności wynosiła wtedy 936 osób. Pierwszym przewodniczącym tego organu był Andrzej Namielski, zaś sekretarzem Stefan Kozłowski. Gromadzka Rada istniała do 1959 roku. W czasie jej funkcjonowania zostało założone światło uliczne we wsi, urząd pocztowy, wybudowano drogę o nawierzchni brukowej na odcinku 1200 metrów. Zagospodarowano nieużytki o powierzchni 30 ha, na której posadzono las.*
Kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła wzniesiony w XVw., w późniejszym okresie przebudowywany. Swój obecny kształt budynek uzyskał na skutek przebudowy w I połowie XXw

DRZEWICZKA rzeka wypływająca z lasów Garbu Gielniowskiego, prawy dopływ Pilicy. Przepływa przez Petrykozy, Parczówek, Opoczno, Drzewicę (od której bierze nazwę i gdzie znajduje się Jezioro Drzewieckie o powierzchni 81 ha), Odrzywół, gdzie utworzony jest czterohektarowy zalew, i Brzeski, po czym wpada do Pilicy na wysokości Nowego Miasta nad Pilicą. Na Drzewiczce w miejscowości Drzewica znajduje się tor do kajakarstwa górskiego.*

ODRZYWÓŁ 6km
Kościół neogotycki 1898-1907

NOWE MIASTO NAD PILICĄ 18km
Późnobarokowy pałac, zbudowany w latach 1735-1756. Rezydencję postawiono w miejscu bardzo pięknym krajobrazowo – prawie na brzegu wysokiej w tym miejscu skarpy. Spod wejścia do budynku rozpościera się daleka panorama na Pilicę i łąki po drugiej stronie rzeki.
Kościół kapucynów pw. Św Kazimierza, zbudowany w latach 1765-1786. Wewnątrz zachowały się barokowe ołtarze bez złoceń, a w nich obrazy znamienitych polskich malarzy: Szymona Czechowicza i Franciszka Smuglewicza.

GOSTOMIA 22km
Dwór. Rodzina Gostomskich postawiła w 2. połowie XIX w. Murowany dwór o dość skromnym charakterze. Wtedy też powstał park i stawy hodowlane, zasilane wodą z Lubianki. W dwudziestoleciu międzywojennym rezydencja została rozbudowana o piętrową dobudówkę. W czasach PRL majątek ten znacznie podupadł. Dziś można zobaczyć dwór po rekonstrukcji z ostatnich lat, podczas której dodano wiele elementów nie istniejących pierwotnie. Dwór jest ogrodzony i można go oglądać tylko z zewnątrz.

TOMCZYCE 31km
Dwór klasycystyczny, zbudowany ok. Połowy XIX w. Dla Franciszka Rogojskiego. Budowla była rozbudowana w końcu XIX w. O boczne skrzydła, jednak usunięto je po wojnie. Do dworu wchodzi się przez wysoki kolumnowy portyk. Klasycystyczną dekorację uzupełniają nadokienne gzymsy. Obecnie we dworze znajduje się Dom Pomocy Społecznej.
Rezerwat “Tomczyce” pow. 58ha. Powstał w 1968r. Dla ochrony wyjątkowo wysokiej skarpy porośniętej borem sosnowym z domieszką dębów. W dolnych partiach skarpy las przemienia sie w łęg jesionowo – olchowy.

ŁĘGONICE 21km
Drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny i św. Józefa, pochodzący z XVIII w. . Ciekawymi elementami tej budowli są wysoka sygnaturka o finezyjnym kształcie, oraz niska kruchta, która być może w pierwotnych założeniach miała być wieżą, ale jej nie dokończono. Kościół jest kryty gontem i oszalowany deskami. Wewnątrz zachowało się skromne barokowe wyposażenie z czasów budowy, min. trzy ołtarze, a także bardziej współczesne ludowe malowidła na stropie.
Drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 17404. wyróżnia się wydzielonym wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Urok temu miejsca nadaje przysadzista dzwonnica, pochodząca z czasów budowy kościoła. Wewnątrz świątyni zachowały się trzy barokowe ołtarze oraz ambona z XVIII w.
Zespół Parkowo – Pałacowy zbudowany w 1827r. W stylu klasycystycznym. Do dworu wchodzi się przez potężny portyk.

INOWŁÓDŹ 33km
Romański kościółek św. Idziego. Jest on murowany z kamienia polnego, ma małe, wysoko umieszczone półokrągłe okna romańskie.
Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Zamek w Inowłodzu zbudowany był na pagórku nad Pilicą w pierwszej połowie XIV wieku. Ściany zamku o kształcie czworoboku i mur, który niegdyś otaczał zamek, budowane były z cegły i kamienia kopanego. Zamek otoczony był dookoła rowami napełnionymi wodą. Broniły go także ramiona rozchodzącej się rzeczki i bagniste łąki. Zamek inowłodzki był warownią dość silną, która miała ważne strategiczne znaczenie.

SPAŁA 38km
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Champion
Drewniany kościółek z 1923r. W stylu zakopiańskim
Murowana wieża ciśnień z pocz XX w. Wysokości 36m.
Zabytkowy most żelbetonowy na rzece Pilicy
Budynki osady pałacowej
Park w stylu angielskim z wieloma egzotycznymi okazami drzew. W całej Spale znajdziemy pomniki przyrody a wśród nich około 100 wspaniałych dębów o obwodzie do 5 metrów.
Dom Pamięci Pomordowanych Leśników, muzeum
Budynek dawnej wozowni i oranżerii z XX w.
Polowy kościół letni
Naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra.

KONEWKA 41km
Niemiecki schron kolejowy z II wojny światowej. Zbudowano go z żelbetonu. Ma długość 380 metrów i przekrój ostrołuku. Szerokość podstawy to 15 metrów, a wysokość schronu-9 metrów. Przez środek budowli biegnie tor kolejowy, z boku zaś znajduje się korytarz boczny podzielony na odcinki, którymi granicami są gazoszczelne drzwi. Możliwość zwiedzania za opłatą.

Konewka woj odzkie bunker

STUDZIANNA 22km
Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej. Obecnie jedno z najstarszych i najsłynniejszych ośrodków pielgrzymkowych w dzisiejszej diecezji radomskiej.
“Szaniec Hubala”symboliczna budowla, znajdująca się nieopodal wsi Anielin. W miejsce śmierci majora, mieszkańcy okolicznych osad oraz dawni podkomendni oznaczyli okazałym głazem, który później obudowano murem z polnych kamieni w kształcie szańca. Co roku w rocznicę śmierci "Hubala" odbywają się tu uroczystości żałobne

DRZEWICA 10km
Ruiny zamku, zamek zbudowany w latach 1527-35 w stylu gotycko – renesansowym, na skraju miasta, nad rzeką Drzewiczką. Spłonął w 1814r. Do dziś jest dobrze zachowaną, po koronę murów ruiną
Zalew Drzewicki
Tor kajakarstwa górskiego jest jednym z najnowocześniejszych torów w Polsce jak i w Europie.
Kościół św. Łukasza z 1325 w stylu gotyckim, w latach 1908-14 rozbudowany w stylu neogotyckim.
Siedziba fabryki nakryć stołowych “Gerlach S.A”
Kąpielisko

GIELNIÓW 14km
Kościół zbudowany w latach 1861-1866
Garb Gielniowski jest mezoregionem Polski, usytuowany na Wyżynie Kieleckiej. Zajmuje obszar około 515km2. Najwyższym wzniesieniem Grabu Gielniowskiego, a zarazem województwa mazowieckiego jest Góra Altana – 408m. n.p.m. “Kamieniołom Gielniowski” - pierwszy obiekt w regionie radomskim objety ochroną jako stanowisko dokumentacyjne (miejsce o szczególnym znaczeniu dla poznania geologicznej i paleontologicznej ziemi

OPOCZNO 29km
Zamek Kazimierzowski obecnie siedziba Muzeum Regionalnego
Dom Esterki
Fragmenty dawnego układu urbanistycznego Opoczna
Kościół pw. św. Bartłomieja
Plebania
Dzwonnica
Kościół pw. św. Marii Magdaleny wraz z cmentarzem
Cmentarz choleryczny
Dwór zwany “Starostwem”
Synagoga
Ceramika Opoczno, producent płytek ceramicznych

KLWÓW 10km
Kościół wzniesiony w 1491r. Spalony w 1915, odbudowany 9 lat później, trójnawowy, bazylikowy

POTWORÓW 16km
Kościół parafialny pw. ś. Doroty, murowany, wzniesiony przed 1861r.
Park krajobrazowy – założony w XVIII w.
Dawna karczma – murowana, zbudowana w I poł. XIX w. Z naczółkami po obu stronach oraz podcieniem kolumnowym
Region zasłynął jako “zagłębie paprykowe”

PRZYTYK 30km
Ogólnopolskie Targi Papryki, odbywają się w pierwszą niedzielę września
Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego, wybudowany w XX w. w stylu renesansowo – barokowym
Studnia na Rynku. Legendarny “Pępek Europy”.
Dwór z XIX w. z zabytkowym spichlerzem
Dwór z poł. XIX w. Projektu Franciszka Marii Lanciego

RUSINÓW 4km
Pałac z 2 poł. XVIIIw

SKRZYŃSKO 14km
zabytkowy kościół z XVIII wieku pw. Św. Wojciecha - Sanktuarium Maryjne - Obraz Matki Boskiej Staroskrzyńskiej z I poł. XV w.,

PRZYSUCHA 15km
Muzeum im. Oskara Kolberga
Klasycystyczny Kościół parafialny św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli z lat 1780-1786
Młyn
Świątynia solarna Słowian VIIw., grodzisko
Synagoga klasycystyczna z XVIIIw. (ok. 1778r.) oraz cmentarz żydowski
Zabudowa miejska z XIX i XXw.
Zabytkowy pomnik upamiętniający żołnierzy polskich na placu im. Oskara Kolberga

SKRZYNNO 20km
Kościół pw. św. Stefana, zbudowany w latach 1626-1638

WIENIAWA 25km
Zabytkowy kościół z XVI w., w którym znajduje się sławny “Poliptyk Wieniawski” - wielkie dzieło Renesansu w skali europejskiej wykonany w 1544r. w warsztacie krakowskim.

OROŃSKO 42km
Centrum Rzeźby Polskiej jest narodową instytucją kultury nadzorowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje 13-hektarowy obszar parku krajobrazowego z zespołem zabytkowych budowli: Pałacem Józefa Brandta, kaplicą, oranżerią, oficyną i zabudowaniami gospodarczymi. Muzeum organizuje wystawy, oraz gromadzi kolekcję rzeźby polskiej.

f t g m